İncəsənət gimnaziyasında 31 mart soyqırımına həsr olunmuş tədbir
31 mart tarixində Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərkibində olan İncənət gimnaziyasında “31 mart Dünya Azərbaycanlılarının soyqırım günüdür” adlı ədəbi- bədii gecə baş tutdu. Gecənin təşkilatçısı və rejissoru Qurban Primovun doğma qardaşı nəvəsi Aida Pirimova idi. Tədbirdə VI, X, XI sinif şagirdləri, həmçinin, Milli Konservatoriyanın tələbələri iştirak edirdilər. Bunlardan VI sinif şagirdləri: Mənsurə, Aydan, Samir, Kərimova Nüşabə; X, XI sinif şagirdləri: İbrahimli Süleyman (həm Nuri Paşa, həm Şaumyan rolunda), Əsədov Tamerlan ( Mikoyan obrazında), Novruzov Atabala(Əli Əmiraslanoğlu rolunda ), Abbasov Böyükağa ( Laloyan obrazında); Milli Konservatoriya tələbələri – Məleykə Ehtiram, Əlixanlı Aysel ,Anar Məmmədov, Məbud Əhmədov.
Azərbaycan Dövlət himninin oxunması ilə ilə başlanan tədbir 3 hissədən ibarət idi. Aparıcılar konservatoriyanın tələbəsi Əliyeva Səmra və X sinif şagirdi Əliyeva Firəngiz tədbiri açıq elan etdilər və soyqırım şəhidlərinin ruhu 1 dəqiqəlik sükutla yad edildi. Tarix barədə ümumi icmal-səssiz kino verilirdi və bunun müşayiətilə aparıcı soyqırımdan danışırdı.
I hissənin davamı olaraq əvvəlcə Şaumyanın törətdiyi soyqırım haqqında xronika verildi, daha sonra istedadlı tələbələr həmin mənfur düşmən barədə səhnəcik göstərdilər: burada Şaumyan obrazı, öz “Böyük Ermənistan” yaratdığı barədə planları haqqında danışır. Öz köməkçisinə istehza ilə deyir ki, papaq niyə qoymusan, ermənilərin papağı ( yəni qeyrəti) heç vaxt olmayıb. Daha sonra Ulyanovdan məktub gəlir: deyilənlərə görə Ulyanov Şaumyanın siyasətini bəyənir, qələbə barədə danışır və qeyd edir ki, diplomatiya öyrənmək vacibdir, sonda dostlara salam göndərir. Səhnəcikdə Şaumyan acgözlüklə hələ Gəncədə, Lənkəranda, Şamaxıda qırğın edəcəklərini və Bakıya kimi gələcəklərini danışır. Şaumyan: “ Nə qədər ki, nökərik ruslara, onlar bizə köməkdi!” söyləyir.
I hissəni Atabala Novruzov Zəlimxan Yaqubun “ Dur ayağa məmləkətim, Qalx ayağa millətim” adlı soyqırım haqqında seir deməklə davam etdirir və bu hissə tar, kamança, udun müşayiətilə Milli Konservatoriyanın xanəndə – tələbəsinin “Bayatı-Şiraz” ifa etməsi ilə bitir.
II hissəni aparıcılar açaraq, daşnak partiyasından danışdılar, Osmanlı dövləti –Nuri Paşadan dedilər. ( İmkanlı Gəncənin ordunu hazırlamasını qeyd etdilər). Bunun ardınca kadrlarda Nuri Paşa barədə icmal getdi.
Nuri Paşa haqqında səhnəcikdə Əli Əmiraslanoğlunun nəvəsi Emma Zeynalovanın dediklərindən istifadə edilib: Nuri Paşa cavan Əliyə Quran və Türk bayrağı bağışlayır və gözəl sözlər deyir. Məlum olduğu kimi, Nuri Paşa o dövrdə Azərbaycanın xilaskarı kimi sevilib, indi də yaddaşlarımızdadır. Səhnəcik obrazların “ Yaşasın Türkiyə- Azərbaycan birliyi” sözləri ilə bitir. Və III hissə… Yenə arxada xronika verilərək aparıcılar çıxış etdilər: ulu öndərimiz Heydər Əliyevdən bəhs olundu, onun soyqırım barədə dedikləri tamaşaçılara çatdırıldı.
Sona yaxın soyqırım haqqında səhnəcik verilir; kəlağayılı qızlar və qara geyimli oğlanlar səhnədə gəzişərək şeir deyir və burada Konservatoriyanın tələbəsi Anar Məmmədov “ Zəmin Xarə” oxuyur. VI sinif şagirdi səhnədə hər iştirakçıya yaxınlaşaraq, soyqırımın nə olduğunu sual edir və hər kəs bu barədə seir deyərək soyqırımın mənasını açır. Yenə xanəndə oxuyur və iştirakçılar şeir deyir. Qara geyimli qız “Amin” mahnısını oxuyur və səhnəciyin axırında bütün qəhrəmanlar birlikdə “And içirəm” şeirini deyir.

An event at the Art Gymnasium dedicated to March 31 genocide
On March 31, Art Gymnasium subordinated to the Azerbaijan National Conservatory has hosted literary and art evening “March 31 is the Day of World Azerbaijanis genocide”. Organizer and director of the evening was grandson of Gurban Pirimov’s brother. Students of VI, X, XI grade as well of the National Conservatory participated in the event. VI grade students: Mansura, Aydan, Samir, Karimova Nushaba; X, XI grade stundets: Ibrahimli Suleyman (both Nuri Pasha, as well as Shaumyan), Asadov Tamerlan (Mikoyan); Novruzov Atabala (Ali Amiraslanoghlu), Abbasov Boyukagha (Laloyan); National Conservatory students – Maleyke Ehtiram, Alikhanli Aysel, Anar Mammadov, Mabud Ahmadov.
The event, which began with reading of the Azerbaijani National Anthem, was composed of 3 parts. Announcers, conservatory students Aliyeva Samra and X-grade student Aliyeva Firangiz opened the event; victims of the genocide were commemorated with a minute of silence. General overview-silent film was shown about the history, accompanied by presenters’ speaking about the genocide.
As a continuation of the first part, chronicle was given about the genocide committed by Shaumyan, and then talented students performed a sketch about the offensive enemy: Here character of Shaumyan speaks about his plans on “Great Armenia”. He asks his assistant with irony why he wears hat, while Armenians have never worn a hat (as a symbol of honour). Then a letter is received from Ulyanov: It is said that Ulyanov appreciates the policy by Shaumyan, talks about victory and notes that it is important to learn diplomacy and at the end, send greetings to the friends. During the sketch, Shaumyan avidly speaks about massacres planned to be committed in Ganja, Lankaran, Shamakhi and says that they will also come to Baku. Shaumyan: “Russians will help us as long as we are their slaves!”
The first part continues with Atabala Novruzov’s recitation of a poem on the genocide “Dur ayağa məmləkətim, Qalx ayağa millətim” by Zelimkhan Yagub and the part ends with the singing of National Conservatory khananda – student “Bayatı-Şiraz”, accompanied by tar, kamancha, oud.
Opening the second part, presenters spoke about Dashnak party, as well about Ottoman Empire, Nuri Pasha (They noted preparation of army in Ganja). Then, review presented about Nuri Pasha.
Words of Emma Zeynalova, Ali Amiraslanoghlu’s granddaughter, were used in the sketch about Nuri Pasha: Nuri Pasha presents Quran and the Turkish flag to young Ali and says beautiful words. As is known, Nuri Pasha was loved as the savior of Azerbaijan, he is also remembered today. The scene ends with “Long live the unity of Turkey and Azerbaijan” words. And the third part… Again, presenters make speech accompanied by chronicle: they spoke about national leader Heydar Aliyev, his words about the genocide delivered to the audience.
Near the end, a sketch is presented about the genocide: girls wearing a silk kerchief and black-dressed boys read a poem on stage, the Conservatory student Anar Mammadov sings “Zəmin Xarə”. The sixth grade student approaches each participant on stage, asks what genocide is and everyone opens up the meaning of genocide by reading a poem. Again, khananda sings and the participants read a poem. Black-dressed girl sings “Amin” song and all the heroes read “I swear” poem at the end of the scene.