Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Konservatoriyasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin 92-ci il dönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbirdə Ulu öndərin ölməz xatirəsi bir daha böyük ehtiram və məhəbbətlə yad edildi.
Konservatoriyanın elmi işlər üzrə prorektoru, dosent Lalə Hüseynova tədbiri açaraq Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycan tarixi və mədəniyyətindəki müstəsna rolundan söhbət açdı. Vurğulamaq lazımdır ki, bütün tədbir boyu Heydər Əliyevin mədəniyyət sahəsindəki fəaliyyətini təcəssüm etdirən videoçarx nümayiş olundu. Görüntülərdə Ulu öndərin görkəmli mədəniyyət nümayəndələri ilə olan görüşləri öz əksini tapdı. H.Əliyevin geniş fəaliyyətinin mühüm bir sahəsi salona toplaşanların gözü önündə canlandırıldı.
Tədbirin konsert proqramı da xüsusi məna kəsb edirdi. Belə ki, buraya Heydər Əliyevin çox sevdiyi musiqi nömrələri də daxil edilmişdi. Üzeyir Hacıbəylinin “Sənsiz” qəzəl-romansı, “Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısı, Tofiq Quliyevin “Sənə də qalmaz” mahnısı, habelə Müslüm Maqomayevin möhtəşəm “Azərbaycan” mahnısı məhz bu qəbildən idi. Bu əsərləri AMK-nın müəllim ( pianoçu Naibə Şahməmmədova) və tələbələri (Babək Quliyev, Zümrüd Məmmədova, İsmət Sabirli) böyük ruh yüksəkliyi ilə ifa etdilər. Öncə isə İncəsənət Gimnaziyasının şagirdi Fərqanə Sadıxova Fidan Mirheydərovanın pianoda müşayiəti altında Sevda İbrahimovanın “Əbədi yurdum” mahnısını səsləndirdi. Bir sıra musiqi nömrələri həmçinin Xalq çalğı alətləri ansamblının ifasında təqdim olundu.

On April 27, the Azerbaijan National Conservatory has held an event dedicated to the 92nd anniversary of national leader Heydar Aliyev. The event commemorated the national leader with a great respect and love.
Opening the event, Pro-rector of the conservatory on scientific affairs, associate professor Lala Huseynova spoke about diversified activity of Heydar Aliyev, his exceptional role in Azerbaijani history and culture. Notably, a video, reflecting cultural activities of Heydar Aliyev was shown throughout the event. Cadres demonstrated meeting of the national leader with prominent cultural representatives. An important part of H.Aliyev’s activity was demonstrated to the audience.
Concert program of the event was of special significance. Thus, it included favorite musical acts of Heydar Aliyev such as “Sənsiz” ghazal-romance by Uzeyir Hajibeyli, “Küçələrə su səpmişəm” folk song, “Sənə də qalmaz” by Tofig Guliyev as well as “Azərbaycan” (Azerbaijan) by Muslum Magomayev. These works were performed by lecturers (pianist Naiba Shahmammadova) and students of ANC (Babak Guliyev, Zumrud Mammadova, Ismat Sabirli) with great enthusiasm. Firstly, a student of the High School of Art Fargana Sadikhova sang “Əbədi yurdum” by Sevda Ibrahimova, accompanied by pianist Fidan Mirheydarova. A number of musical acts were also performed by folk instruments ensemble.